Másodjára dőlt meg idén a Duna-ági busarekord, egy fiatal horgászé a dicsőség

Különleges módszerrel csaltak horogra egy közel hetvenkilós busát a Ráckevei–Soroksári-Duna főágából. Idén már másodjára dől meg a Duna-ági busarekord- olvasható az index.hu hasábjain.

Rekord méretű busát fogott ki Bán Szabolcs a Ráckevei–Soroksári-Duna főágán (RSD) július 14-én, pénteken, egy 69 kilogrammos hal akadt a horgára.

A rekordlista adatlapja szerint a hal hossza 120, kerülete 106 centiméter volt.

A horgász a Pecaverzumnak úgy nyilatkozott, eredetileg harcsára vadászott,

DE VÉGÜL KUTTYOGATÁSSAL EGY JÓKORA BUSA SZÁJÁBA AKASZTOTTA A HORGOT.

Idén már másodjára dől meg a busarekord az RSD-n. Mint arról az Index is beszámolt, január 17-én Tiszavári Gergő Attila egy 56 kilós példánnyal állt fel a képzeletbeli dobogó tetejére. A portál emlékeztet, a hivatalos országos rekordlistát egy 80 kilós busa vezeti, amelyet Boros Tibor csalt horogra a Lázbérci-víztározón 2017. szeptember 16-án.

Vegyél részt a Kizofish.com és a Gábris Fishing közös játékán és nyerd meg a közel egyhetes olaszországi harcsahorgászatot!

Kedves Harcsahorgász Barátunk!

A Kizofish.com webáruház gyakorlott horgászokból álló csapata már több ízben megtapasztalhatta, hogy milyen igazi, gigantikus harcsát elejteni, de nem csupán a hazai, hanem olaszországi vizeken is! Élménybeszámolóik alapján pedig bizton állíthatjuk, hogy az Észak-Olaszországban található mesésen szép tájon elhelyezkedő Mantova illetve a környékbeli vizek – a Pó és az Oria folyók, valamint a Mincio tó vidéke igazi horgászparadicsom, ahol hemzsegnek a híresen hatalmas harcsák.

Ha szeretnéd mindezt a saját szemeddel is látni, vegyél részt partnerünkkel, a Gábris Fishing-gel közös

EXKLUZÍV NYEREMÉNYJÁTÉKUNKON!

Amennyiben Neked kedvez a szerencse, 6 napon/5 éjszakán át vendégünk vagy egy 1 főre szóló harcsahorgászatra, mely során a szállást, az engedélyt, a csónakot és a magyar nyelvű idegenvezetést mi biztosítjuk a számodra!

Mindenki részt vehet a nyereményjátékban, aki megválaszolja az alábbi űrlapon található 3 kérdést:

https://forms.gle/4mtfZry9eHahMuhZ9

valamint már regisztrált vagy regisztrálni fog (a részvételi határidőig) a kizofish.com oldalon és legalább egyszer vásárolt – vásárlási értékre tekintet nélkül – nálunk.

 

Ha a fenti feltételeknek megfelelsz, máris benne vagy a virtuális kalapunkban, melyből 2023. augusztus 31-én kisorsoljuk a szerencsés nyertest!

A sorsolás eredményét honlapunkon és Facebook-oldalunkon is közzétesszük, a szerencsés nyertest e-mailben is értesítjük.

Részvételi határidő: 2023. augusztus 30.

Csend és nyugalom, avagy kora őszi horgászat a Hethland Üdülőben, Zamárdiban

Kedves Horgász Barátunk!

Sok horgásztársunkkal együtt titkon mi is várjuk, hogy eljöjjön az ősz, és vele együtt az a nyugalom és béke, amely ilyenkor a Balaton vidékére is beköszönt. Hiszen ekkorra a part elcsendesedik, sokkal kevésbé zsúfolt már, és ez igazán idilli hangulatot és körülményeket varázsol a békés és sikeres horgászathoz. Sokan csak ilyenkor illetve kora tavasszal ülnek ki a partra vagy szállnak csónakba a legszívesebben. Erre a paradicsomi állapotra és hatalmas pontyokra számíthatsz, ha ellátogatsz a saját partszakasszal rendelkező, Zamárdiban található Hethland Üdülőbe, ahol kényelmes szobák, akár teljes ellátás és horgászatra kiválóan alkalmas, nyugis terület fogad. Sőt, még egy kis horgászbolt is működik nálunk, ha netán otthon maradt volna valamilyen alapvető eszköz vagy épp etetőanyag az eredményes fogáshoz.

Amennyiben tehát te is azok közé tartozol, aki nyugalmas és halakban bővelkedő horgászhelyet és ennek megfelelő tartalmas kikapcsolódást keres, akkor foglalj nálunk szállást akár a családoddal, pecás barátokkal együtt és töltsetek nálunk pár kellemes és horgász sikerekben gazdag napot.

Szállásfoglalás és további információk:

Igazi különlegesség: lapátorrú tokhal akadt horogra egy szegedi horgásztónál

Hazánkban nem sok horgászvízben találkozhatunk lapátorrú tokhalakkal, így igazán különlegesnek számít, ha egy horgász egy ilyen halat tud horogra csalni, majd sikeresen partra terelni – adta hírül a liner.hu.

Atkári Richárd rendszeresen kijár a Lencsés Horgásztóhoz, s hasonlóképp tett július 4-én is. 3 librás bojlis botján, 0,35-ös monofil főzsinóron, 0,35-ös fluorocarbon leaderen, 4-es horog mellett 20 milliméteres, tigrismogyorós bojlit kínált fel, majd délelőtt 11 óra tájékában „brutális, füstölős kapásra” lett figyelmes.

„Én még nem is hallottam a kapásjelzőmet ilyen hangot kiadni, olyan erővel húzta a damilt, hogy először nem tudtam, mi történik, mi akadt a horogra. Aztán, amikor felvettem vele a kontaktot, aránylag egészen könnyen jött ki. Éreztem, hogy valami nagyot húzok, de nem küzdött”

– idézte fel a történteket aPecaverzumnak adott nyilatkozatában.

Hozzátette, amikor kiért a parthoz, akkor látta meg az orrát. „Aztán fordult egyet, és pár másodperc alatt 30 méter damilt lerántott az orsóról, a nyílt víz felé tört ki, ezt eljátszottuk még háromszor, amikorra már beletekerte magát az előtét zsinóromba” – mondta.

Ekkor érkezett meg az egyik barátja, aki segített neki. „Mondtam, hogy muszáj lesz megszákolni valahogy, mert felszabdalja magát a damillal. Végül az orránál fogva sikerült belevezetni, a farka így is kilógott a szákból” – összegezte a félórás fárasztás végkifejletét Atkári Richárd.

Ezt követően a lapátorrú tokot halmatracra fektették, a rátekeredett szereléket pedig egyből levágták róla, miközben vízzel locsolták. A hal visszaengedését már csak a mérlegelés előzte meg, amelynek során kiderült, hogy 21 kilós és 140 centiméteres volt az említett példány. A horgász mindemellett úgy véli, a „véletlen műve”, hogy bojlival ilyen halat fogott. Fotó is készült a nagy fogásról, amely a portál oldalán tekinthető meg.

Fotó: illusztráció

Soma Mamagésa nem tartja igazságosnak, hogy tavaink többségét csak horgászati céllal lehet használni

A Duna budakalászi partszakaszáról jelentkezett be Instagram-posztjában Soma Mamagésa, aki örömének adott hangot azzal kapcsolatban, mennyire hálás, hogy víz mellett élhet. Továbbá kifejtette, az ország tavaiban jó volna mindenhol kialakítani fürdésre alkalmas szakaszokat – olvasható a 24.hu hasábjain.

Ahol felnőttem, ott a Keleti-főcsatornában és a nagyon erős gyógyvizű strandon lehetett úszni. Csakis olyan helyen szeretnék mindig élni, ahol van olyan természetes víz, amiben lehet úszni. Nagy igazságtalanságnak tartom, hogy Magyarország tavainak a tetemes többségét csak horgászati céllal lehet használni. Ezeknek a tavaknak minimum a felében le kellene választani egy részt, amit úszásra, fürdőzésre is használhatnak. Nem szólhat minden a pénzről! A Lupa-tó olyan zajos lett, hogy az egykori kedvenc tavam számomra használhatatlanná vált, de szerencsére így is sok ember örömforrása

– fogalmazta meg kritikáit.

 

Sokba került a peca a horgász triónak, több szabályt is megszegtek

A Somogy Vármegyei Halgazdálkodási Hatóság összesen 409 ezer forint halvédelmi bírságot és 67 hónap horgászattól való eltiltással büntetett három öreglaki lakost – olvasható a Magyar Jelen hasábjain. 

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) halőrei május 22-én három fővel szemben intézkedtek a Keleti-Bozót-csatornán. Az illetők vélhetően egy csapatba tartoztak, ugyanis mindannyian öreglaki lakosok.

Horgászbotot nem is vittek magukkal, csalihalfogó hálókkal a kezükben érték őket tetten. Amivel még nem is lenne baj, ha azt rendeltetésszerűen használták volna, és lett volna náluk érvényes engedély.

Horgászatra jogosító okmányokkal azonban nem rendelkeztek – sőt, egyikük is el volt tiltva –, és a csalihalfogó hálóval is nagyobb testű halakat ejtettek el.

Az eszköz használatával kapcsolatban az Országos Horgászrend (OHR) 25. pontja kimondja, hogy az kizárólag a horgászathoz szükséges, 15 centiméternél nem nagyobb – kifogható státuszú – csalihalak gyűjtésére vehető igénybe. Az öreglaki személyek viszont egyáltalán nem a kishalakra pályáztak a csalihalfogó hálóval.

Csak a halak fajtáját lehet tudni, az elkövetőkét nem

S. T. egy 2,5 kilós, P. Zs. egy 2 kilós, míg H. J. egy 6 kilós ponty fogott ki, és tartott meg.

A legrosszabbul a csatornából a legnagyobb pontyot kiemelő H. J. járt, akinek súlyosbította az ügyét, hogy eltiltás hatálya alatt követte el tettét. Számára 177.500 forint halvédelmi bírságot és 26 hónapos horgászattól való eltiltást állapítottak meg.

S. T.-nek és P. Zs.-nek is mélyen a zsebébe kell nyúlnia, és legálisan sokáig ők sem horgászhatnak.

Előbbinek 121.500 forintja bánja, és 21 hónapig búcsút inthet a pecának, míg utóbbi 110.000 forintot kénytelen fizetni, és 20 hónapos eltiltásban részesült.

(via:pecaverzum)

Gigantikus süllőt fogtak a Balatonon

A halat a gyors fotózást követően visszaengedték természetes élőhelyére. Miközben ezrek élvezik a kánikulai meleget és a tó kellemes hőfokú vizét a Balatonnál, addig a horgásztúrák szervezésével foglalkozó Gelencsér Csaba azon fáradozik, hogy olyan helyekre kalauzolja vendégeit, ahol nagy fogások kínálják magukat – olvasható a berek.hu hasábjain. 

A fiatalember és vendége a napokban felejthetetlen kaland részese volt, amikor egy hatalmas süllőt akasztottak meg a magyar tengeren.

Kapitális süllőkirálynő sziluettje emelkedett fel. Nem jött ki hang sem belőlünk, szavak nélkül tudtuk, hogy ez a fenséges süllő bőven 10 kilogramm felett van. Igazi tiszteletet parancsoló uralkodója ő a mélységnek, hibátlan uszonyaival, káprázatos színével és félelmetes fogsorával együtt a természet és a Balaton remekműve. Igazi csúcsragadozó

– írta a Pergető kalandok Facebook oldalon Gelencsér Csaba.

Ahogy fogalmazott, nem gondolta, hogy találkozhat egy ilyen impozáns, kapitális süllővel, amiről gyerekkora óta álmodott.

A halat a gyors fotózást követően visszaengedték természetes élőhelyére.

A Balaton újra megmutatta, hogy mire képes. 5-6 órát voltunk a vízen. Európa-, de talán világszínvonalon is nehéz ilyen pecát összehozni egy vadvízen

– jegyezte meg a túravezető.

Balatoni történetek

Versenyen kívül fogtak kapitális pontyot, Balatonszepezden. Videós beszámoló készült az új balatoni pontyrekordról, melyet két nappal később megdöntött egy még nagyobb pikkelyes. De nemrég épült új kilátó is. Balatonedericsen felháborodtak a nádirtáson, az óriásponty tolvajokat pedig próbára bocsátotta a bíróság. Ősszel a hidegebb idő ellenére is emberes pontyok akadtak horogra, de a tó pontyrekordja is megdőlt tavaly. Ugyanakkor olyan folyóvízi érdekességek is horogra akadnak, melyre állóvízi pecás nem számíthat gyakran. A sok örömteli hír ellenére sajnos valós a veszélye annak, hogy a Balaton elposványosodik, élővilágát pedig kormoránok tizedelik.

(Pergető kalandok/SokszínűVidék)

Óriási kékcápát fogott az Adrián egy magyar horgász

Egy kékcápát is sikerült horogra akasztania Nikl Bélának Horvátországban a Kornati Nemzeti Parkban – írja a teol.hu és a szeretlekmagyarorszag.hu

Az ismert dunaföldvári horgász idén májusban indult útnak Bárdkai Lászlóval és egy horvát kísérővel tonhalat fogni, itt sikerült egy 2,5 méretes, 150 kilós kékcápát horogra akasztaniuk.

A zsákmányt azonban természetesen nem tarthatták meg, hiszen a kékcápa védett fajnak számít.

„Gyönyörű állat, gyors, tökéletesen kifinomult a szaglása, de ha nincs kifáradva, könnyen megsértheti a horgászt”

– magyarázta a portálnak a magyar horgász.

Nikl Béla azóta már a következő tengeri expedíciót tervezgeti, ami jövőre valósulhat meg. Barátjával szeretnének visszatérni Norvégia északi részére, ahol korábban húszkilós tőkehalakat is sikerült fogniuk.

A horgászok segítségét kérik a törpeharcsa-ivadékfelhők gyérítésében!

Ehhez a legideálisabb a sűrű szövésű, úgynevezett versenyszák, lehetőleg minél hosszabb nyéllel.

Egyre több helyen jelennek meg a Balatonban, és persze más vízterületek is a törpeharcsa-ivadékfelhők, amelyek kiemeléséhez adott tanácsokat a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) horgászati ágazatvezetője, Nagy Gábor – írja a pecaverzum.hu és az agroinform.hu

hal

Egyre több helyen jelennek meg a Balatonban, és persze más vízterületek is a törpeharcsa-ivadékfelhők – fotó: facebook.com/balatonihal

A BHNp Zrt. halőrei július 11-én 34 darab törpeharcsa-ivadékfelhőt emeltek ki a Balaton két befolyójából. Már az erről megjelent beszámolóban is kérték a horgászokat, hogy segítsék a halőrök munkájátA BHNp Zrt. tanácsa szerint a törpeharcsa-ivadékfelhők kiemeléséhez a legideálisabb a sűrű szövésű, úgynevezett versenyszák, lehetőleg minél hosszabb nyéllel.

A néhány centis ivadékot egy gyors mozdulattal könnyen kimeríthetjük, és buzdítunk is erre minden kedves horgásztársunkat!

– írják.

A témában a BHNp Zrt. horgászati ágazatvezetője adott újabb tanácsokat a Facebookon megjelent videóban:

Fogásunk eredményét nagyban meghatározza a merítő szák típusa. Az anyag mindenképpen valami apró szövésű legyen” – szögezte le Nagy Gábor, aki egy hat milliméteres „lukbőségű”, damilos merítőt tartott a kezében.

Elmondta, ő azért szereti azt, mert nagyon gyorsan lehet húzni a víz alatt. „Azonban, amikor még igen zsenge méretű a törpeharcsa – értem ez alatt a körülbelül 1 centiméteres méretet –, akkor ezen a halón még át is tudnak potyogni” – magyarázta.

Szerinte ilyen esetben tehát jobb lehet egy szövetes anyag, amelynek csak 1-2 milliméteres a lukbősége. A damilos szák tehát akkor működik a legjobban, ha törpeharcsák már elérik a 3 centiméteres testhosszt, mert akkor már sokkal fürgébben mozognak, és fontos a szák gyorsasága a víz alatt – írja a pecaverzum.hu

 

Nagy Gábor az Országos Horgászrend (OHR) 25. pontjára hivatkozva nyilvánította a bemutatott módszert szabályosnak.

 

25. A horgászkészségek mellett – ha a halgazdálkodási hasznosító másképp nem rendelkezik – az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2 felületű csalihalfogó emelőhálót vagy – szintén emeléses technikával használt – merítőszákot is használhat, kizárólag számára a horgászathoz szükséges, 15 cm-nél nem nagyobb – kifogható státuszú – csalihalak gyűjtésére. Ha a csalihal-gyűjtés közben véletlenszerűen idegenhonos inváziós hal kerül a hálóba, az a horgászvízbe vissza már nem helyezhető” – olvasható az OHR 25. pontjában.

Kifogott törpeharcsák – fotó: facebook.com/balatonihal

A horgászati ágazatvezető a kifogott törpeharcsák elhelyezésével kapcsolatban azt ajánlotta, hogy „tegyük ugyanoda, ahová a halbelet szoktuk” pucolásnál.

Ha valakinek erre még sem lenne bejártatott helye, és jelentősebb mennyiségről van szó, akkor tegyétek bele egy kukás zsákba, csomózzátok be, és hagyjátok ott a kikötőben vagy a strandon, jelezzétek ezt mindenképpen az ügyfélszolgálatunkon vagy a halőri bejelentő SMS-számon, és kollégáink el fogják szállítani a döghallal együtt” – tanácsolta Nagy Gábor. „Fogjatok jó sok törpeharcsát!” – tette hozzá.

Elérhetőségek:

  • 8600 Siófok, Horgony u. 1.
  • Postacím: 8601 Siófok, Pf. 18.
  • Nyitva tartás: H-P: 08:00 – 15:30 Ebédszünet: 12:00 – 13:00
  • Telefon: +36 84 519-640
  • Fax: +36 84 519-641
  • E-mail címek: titkarsag@balatonihal.hu ugyfelszolgalat@balatonihal.hu
  • Halőri bejelentő SMS: +36-30-350-3333

Kitért arra is, hogy a törpeharcsa-gyérítéshez használnak varsát, elektromos halászgépet és dobóhálót is – írja a pecaverzum.hu.

 

Horgásztavat, halastavat szeretnél létesíteni? Ezekkel a szabályokkal kell tisztában lenned

Halastó vagy tórendszer kialakításánál több szempontot is vizsgálni kell

Halastavat, horgásztavat, látványtavat és jóléti tavat, valamint tározót ott lehet létesíteni, ahol:

  • az előírt minőségű víz a kívánt időpontban és a szükséges mennyiségben rendelkezésre áll,
  • a természetvédelmi szempontból fontos élőhelyeket nem károsítja, és
  • a víz későbbi hasznosítása érdekében az egyébként káros mennyiségű vizek visszatartása biztosítható,
  • fontos, hogy az előírásoktól el lehet térni, amennyiben a tó létesítése a vizek mennyiségi és minőségi viszonyait károsan nem befolyásolja.

A tavak feltöltésére, illetve táplálására:

  • csak olyan felszíni vizet szabad felhasználni, amely minőség, hőmérséklet, lebegőanyag-, vegyianyag-tartalom, valamint mikrobiológiai szennyezettség szempontjából a hasznosítási célnak megfelel,
  • a vízellátást a vízszétosztó rendszerből, illetve a vízszétosztásra igénybe vett belvízcsatorna szakaszokból szabad tervezni,
  • azonban szennyvízzel, települési folyékony hulladékkal történő tápanyagképzés, takarmányozás tilos!
– írja a nak.hu