Háromszáz csapattal rajtol el vasárnap a világ legnagyobb pontyfogó horgászversenye a Balatonon

Tizedik, jubileumi alkalommal startol el az Adventer & fishing International Balaton Carp Cup. A kedvező időjárási előrejelzések miatt sokan abban bíznak, hogy megdőlhet a balatoni pontyrekord- adta hírül a ripost.hu.

Idén több mint 25 országból érkeznek csapatok, Kazahsztántól Angliáig, Norvégiától Dél-Afrikáig a világ legnagyobb pontyfogó versenyére, amelyet április 21-27-ig kísérhetnek figyelemmel az érdeklődök. Ezúttal 300 csapat teszi próbára horgásztudását, „körbeülve” a Balaton szinte teljes partszakaszát. A pontyok szerelmesei közel 140 órát töltenek majd a tó ölelésében azért, hogy megfogják, majd egy fénykép elkészítése után visszaengedjék a Balatonba az onnan kifogott óriáspontyokat. A jubileumi verseny értékelésébe minden 10 kg feletti ponty számít, a legtöbbet fogó csapat pedig mesés főnyereménnyel is gazdagabb lehet. Ezen kívül a legnagyobb tő- és tükörpontyot kifogó együttes is díjazásban részesül.  

A hivatalos tórekordot idén márciusban a 34.8 kg-os, Fonyódnál fogott hallal állították fel. Akár ennél nagyobb pikkelyes is horogra akadhat a versenyen, ahol végletekig kiélezett, izgalmas küzdelemre számíthatnak az esemény követői.

Az IBCC történéseiről idén is élő televíziós közvetítés formájában tájékozódhatnak az érdeklődők, míg a friss fogási eredmények az ibcc.hu oldalon is nyomon követhetők. A Fishing&Hunting televíziós csatornán három nyelven sugárzott, másfél órás adások, a verseny ideje alatt minden nap 20 órakor kezdődnek, bemutatva az aktuális versenynap legizgalmasabb történéseit, fejleményeit.  

A megnyitó április 20-án, 15:30-kor a Club Tihany Wimbledon termében veszi kezdetét a sorsolással, másnap pedig a kihúzott horgászhelyeken kezdetét veszi a majd egy héten át tartó verseny.

A kereskedelmi célú halászat 10 évvel ezelőtti megszüntetése óta a Balaton halállománya egyre erősödik. A pontyok életfeltételeinek és súlygyarapodásának kedvez, egy az utóbbi években elszaporodott invazív kagylófaj, amely kiváló minőségű táplálékot nyújt az uszonyosoknak. Emellett a tudatos halgazdálkodás és a komoly halőrzés is hozzájárul ahhoz, hogy a világ pontyhorgászainak talán legvágyottabb helyszíne lett a magyar tenger.

Fontos tilalom lépett életbe – minden horgászt érint

Fogási tilalmat rendeltek el hat halfajra az országban, a korlátozás május 31-én, pénteken 24 órakor ér véget – jelent meg az infostart.hu oldalon.

A garda, a domolykó, a jászkeszeg, a szilvaorrú keszeg, a paduc és a márna került védelem alá, és tart még a tilalmi ideje a süllőnek, a kősüllőnek, a balinnak és a sügérnek – tájékoztatott a Pecaverzum.

Április 15-én, hétfőn 0 órakor hat halfaj esetében lépett életbe a fogási tilalom, a fent említett őshonos halakat a vonatkozó szabályok értelmében tilos a halfajok méretétől függetlenül megtartani. A horgászokat érintő korlátozás május 31-én, pénteken 24 órakor ér véget.

A hat halfajon túl további négy áll védelem alatt: a süllő, a balin és a sügér tilalmi ideje április 30-ig, míg a kősüllőé június 28-ig tart.

A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglaltak szerint, ha az első nap szombatra vagy pihenőnapra esik, a tilalom az azt követő munkanapon lép érvénybe. Ha a tilalmi idő utolsó napja esik szombatra vagy pihenőnapra, a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon végződik. A megállapított fajlagos tilalmi idők az első nap 0 órakor kezdődnek és az utolsó nap 24. órájában végződnek.

Fontos tisztában lenni, hogy ezek országos szabályok, amelyektől eltérhetnek a vízhasznosítók, így horgászat előtt érdemes mindig tájékozódni az adott vízterület szabályairól.

Öt bottal harcsázó horgászt és egy varsás orvhalászt kaptak el Hajdú-Biharban

A Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetségének halőrei a Keleti-főcsatorna Hajdúszoboszló és Hajdúszovát közötti szakaszán ellenőrzés alá vontak egy horgászt – olvasható a szervezet közleményében és annak nyomán a pecaverzum.hu oldalon.

Mint írják, a férfi abban reménykedett, hogy a sötétség elfedi az öt horgászkészséget, amelyekkel harcsát szeretett volna fogni. 

Három botot a nádfalba rögzített, majd a szereléket a túloldali nádashoz áthúzta, ami szintén tiltott. Ezek mellett, hogy még növelje fogási esélyét, két készséget bevetett a csónakjából is. 

Amikor pihenésre szánta el magát a ladikjában a sok szerelés, csalizás után és kényelmesen elhelyezkedett, a halőrök elkezdték a férfi igazoltatását és számonkérését. 

Az intézkedés során a szabálysértések miatt a férfi állami jegyét a helyszínen bevonták, vele szemben a halászati felügyelő fog eljárni. 

A Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetség egy másik esetről is beszámolt. A halőrök Nádudvar térségében végeztek ellenőrzéseket, amikor azt tapasztalták, hogy a Lizinüzemi-tó leeresztő csatornájának közterületi szakaszán, az egyik horgászbeállóban egy kötél fut a vízbe. 

A kötelet kihúzva két varsa került a felszínre. A megfigyelés során egy üzemi dolgozó jelent meg az illegális halászati eszközöknél, hogy megnézze, sikerült-e halat fogni. Kiemelte, majd visszahelyezte a varsákat. 

A víznek nincs halgazdálkodója, ott a hivatásos halőr eljárhat. A férfi nem rendelkezett kisszerszámos halászengedéllyel, ezért a halőrök rendőri intézkedést kértek. A férfit orvhalászat gyanúja miatt előállították a nádudvari rendőrőrsre.

Óriási, 65 kilós tokhalat fogott egy horgász Bajánál

Valódi halszörny került ki a egy Baja melletti horgásztóból. Simai József fiával érkezett egy kis pecázásra, és már éppen indulni készültek, amikor horogra akadt a 65 kilogrammos tokhal – olvasható a blikk.hu hasábjain.

óriási tokhal

„Kisfiammal érkeztem egy rövid 40 órás túrára egy Baja melletti horgásztóra” – mondta lapunknak Simai József, aki már hatéves kora óta szerelmese a pecázás művészetének.

„Az időjárás viszontagságai nem voltak jó hatással a halak kapókedvére, egy nap leforgása alatt mindössze két pontyot fogtunk, igaz ezek súlya 18,4, illetve 19,5 kg volt. Aztán hajnalban egy erőteljes húzós kapás és farasztás után érkezett egy gyönyörű tőponty a maga 22,8 kg súlyával, amelyet kisfiam a 15 éves Dominik egyedül fárasztott ki és jelentette új egyéni rekordját” – mesélte el fia dicsőségét a horgász.

Mindezek után rátért a legendás csatára:

Már pakoltunk, amikor gyenge kapás volt a jobb oldali botomon. A bevágást követően a hal nekilódult és sok sok kört írt le. A fárasztást a folyamatos kirohanásai tették igazán izgalmassá. Nem volt ritka, hogy 130 méterről kellett a halat újra a stég közelébe hozni” – írta le az izgalmas párviadalt.

„Bődületes erővel tombolt és a fenekéről csak nem akart feljönni. Egyszer végre megmutatta magát a vízfelszínen, ekkor már tudtam, hogy nem mindennapi példánnyal van dolgom” – mondta.

2 óra 20 percnyi csata után a tógazdák segítségével sikerült a halat úszó mérlegelőbe terelni

– emlékezett vissza József.

A tokhal súlya 65 kilogramm hossza 177 centiméter volt

Mint elmondta, halvédelmi okokból nem emelték ki a termetes halszörnyet, de a speciálisan a vízben sikerült lemérni.

A tokhal súlya 65 kilogramm hossza 177 centiméter volt.

Speciális tokos pellet és sajtos pop-up volt a csali – árulta el a titkot Simai József és hozzátette: „Természetesen gyors fotózás után a hal visszanyerte szabadságát, bízva benne, hogy más horgászt is hasonló élménnyel gazdagít majd. Egyébként ez a horgásztó legnagyobb hala.”

Előnevelt csukák és háromnyaras pontyok lepték el a Balaton vizét

Az előnevelt csukák mellett, több mint 10 tonna háromnyaras pontyot is telepítettünk ma a Balatonba- adta hírül a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. az oldalán, a balatonihal.hu weboldalon.

A mai napon Keszthelyen, az Akvárium Apartmanházak kikötőjében telepítettünk háromnyaras pontyokat.

A két fuvarral összesen, 10 077 kg halat engedtünk le a halszállító autókról a Balatonba.

Az előnevelt csukatelepítési beszámolóval a munka végeztével jelentkezünk.

Gigaméretű harcsát fogott egy szegedi horgász Lencsésen

“Ezt a monstrumot, azaz harcsát itt Szegeden, a Lencsés horgásztavon sikerült megfogni. Egy óra kemény fárasztás után sikerült a csónakba emelni” – írta a szeged365.hu szerkesztőségének hétfőn kora reggel Dániel olvasójuk, aki azt is hozzátette, hogy a hal pontosan 240 centiméteres volt, valamint 81 kilogramm.

Mint írják, Dániel olvasójuk a hatalmas monstrumot vasárnap kora délután fogta a Lencsésen, majd így írt a közösségi oldalán: “hatalmas meglepetésként ma délután a pontyok mellett beköszönt ez a 240 cm hosszú, 81 kg-os óriás harcsa. Egy óra kemény küzdelem után sikerült a csónakba emelni Laci bácsi segítségével, amit ezúton is nagyon köszönök neki. Ez a hal óriási élményt adott, hiszen egy 360-as 3lbs bottal sikerült megfogni, a főzsinórom egy 0,25 mm-es Shimano technikum volt, a csali 1 szem fűszeres süllyedő bojli. Természetesen szabályosan a szájába akadt a monstrumnak”.

Ijesztő halszörnyet fogott a magyar sporthorgász – videóval

Békésszentandráson akadt horogra az óriási busa – a horgász nem hitt a szemének, amikor először meglátta a példányt.

Gavallér Erik délután kezdte el a horgászást a Kákafoki-holtágon, de hajnal kettőig egy mozdítása sem volt – számolt be a pecaverzum.hu és annak nyomán a sportal.blikk.hu.

„Egy hatalmas, füstölős kapás törte meg az éjszaka csendjét, amikor már a házban voltam. Gyorsan kirohantam, és akasztottam, nem éreztem nagyon nehéznek, jött szépen, de azért küzdött. Gondoltam, egy vad ponty, de egy jó 15 perces fárasztás után egyszer csak megmutatta magát. Hát, leesett az állam! Velem együtt átélte az izgalmakat a párom, aki még életében nem járt horgászaton” – idézi a szaklap Gavallér Eriket.

Végül az 53,3 kilogrammos busát egy visszaengedő hálóval tudták kiemelni a vízből.

Megdőlt a 10 éves dévérkeszeg rekord

Tíz év után dőlt meg a magyar rekord. A szerencsés horgász, Molnár György március 29-én akasztotta meg a gigahalat – számolt be a fogásról a Pecaverzum és annak nyomán a berek.hu. 

A déli órákban érkezett egy erőteljes kapás method feederezés közben. 15 perc fárasztás után láttam, hogy egy óriás lapát van a horgomon. Hatalmas öröm volt ekkora halat kifogni

– fogalmazott a horgász.

A hal tömege a beszámoló szerint 6,13 kiló, míg a hossza 74 centiméter volt. A horgász elmondása alapján halőri hitelesítés nem történt, de három ember látta a fogást.

A hivatalos országos rekordot Kiss Ferenc tartotta egy 6,02 kilós, 63 centiméteres példánnyal, amelyet szintén a Rábából, a jakabházi szakaszból emelt ki 2014. november 11-én.

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének elnöke, Puskás Norbert a Pecaverzum megkeresésére azt mondta, megkérték Molnár Györgyöt, hogy az országos rekordlistára is töltse fel a fogást.

Ha ez megtörténik, és a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) hitelesnek ítéli meg a fogást, akkor új országos rekordról beszélhetünk. Közben a lapnak sikerült elérnie Molnár Györgyöt, aki elmondta, hogy már fel is töltötte az országos rekordlistára a 6,13 kilós dévérkeszeget.

Ekkorák csak a Rábában élnek. Két különböző mérleggel is mértük, így biztos, hogy nem tévedtünk, mert ugyanazt mutatta

– nyilatkozta a sikeres horgász, aki egy 150 grammos dobósúlyú heavy feeder botot használt, amelyen 0.14-es fonott damil futott, a végén 0.12-es fonott előkével, amelyre 8-as horgot kötött. A csali pedig pop-up volt.

Azt is elárulta, hogy a kapitális dévérkeszeget a Rába csörötneki szakaszán fogta, és a mérlegelés, fényképezkedés után visszaengedte a folyóba.

Horgászsikerek, rekordfogások

Nagy fogással indult az év, kapitális busát majd egy gyönyörű 20 kilós spanyol pikkelyes pontyot akasztottak. De a tavalyi év se volt „kutya”: áprilisban új pontyrekordot jegyezhettek fel a Balatonon, egy hónapra rá érkezett a „kistestvére”, aki a második lett. A pontot az I-re, a habot a balatoni pontytortára pedig a novemberi abszolútrekord tette fel. Maconka szállított Európa-bajnok halat is, de volt kapitális busafogástól kezdve, Duna-ági abszolút harcsarekordon át, potenciálisan legnagyobb, de meg nem mért harcsa is. Ám a rekorder, három és fél kilós compó mellett sem mehetünk el szó nélkül.

(Pecaverzum)

Kétkilós menyhalak várják a balatoni pecásokat

Megtarthatók lesznek, ha egy feltétel teljesül. A halas szakma a magyar mezőgazdaság szerves része – jelentette ki a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöke március 20-án a Balatonon megtartott VIII. Halak Napja és III. Halőrök Napja rendezvényen, írja a Pecaverzum és annak nyomán a berek.hu.

Szűcs Lajos azt mondta, a mezőgazdasági támogatások jelentős részéből a halas szakma kimaradt; véleménye szerint a halászati operatív programot nem szabadna különválasztani az agráriumétól. Zajlanak az egyeztetések, hogy a szükséges forrásokat megkapja a halas szakma is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a halgazdálkodás komoly eredményeket mutatott fel az elmúlt időszakban, beszélt továbbá arról is, hogy a horgászturizmusban gazdasági szempontból komoly lehetőségek rejlenek, hiszen például a balatoni horgászidény kitolásával a vendéglátás komoly bevételekkel számolhat.

Dérer István, az Országos Horgászszervezeti Központ (OHSZK) főigazgatója, a Mohosz elnökhelyettese elmondta, hogy reményeik szerint még az idei év első felében megtörténik a források biztosítása.

Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) vezérigazgatója a balatoni halállománnyal kapcsolatban beszélt az érzékeny halfajok telepítéséről, többek között az általa legnagyobb sikernek tartott menyhal újrahonosításáról, amely program hat éve indult el. Az első telepítések már 80 dekagrammosak, és az egész Balaton területén fogtak már menyhalat. Várhatóan hamarosan 2-2,5 kilogrammos menyhalak is lesznek a tóban.

A Balatonból fogott menyhal megtartható lesz egy feltétel teljesülése esetén

„Egyelőre még tiltja a balatoni horgászrend a menyhal megtartását, de amint sikerül a kutatóknak tetten érni természetes úton kikelt menyhalivadékot a Balatonban, fel fogjuk oldani ezt a korlátozást”

– nyilatkozta Nagy Gábor, a BHNp Zrt. horgászati ágazatvezetője még 2022-ben.

A program részeként Tihanynál egy kompról ponty-látványtelepítés zajlott, melynek keretében négy tonna háromnyaras, fogható méretű pontyot telepítettek a szakemberek a Balatonba.

Évente 35-40 helyen telepítenek halat a Balatonba: tavaly 300 tonna pontyot, 13 tonna süllőt, 270 ezer csukát, két mázsa compót, 3000 balint, valamint kősüllőt és menyhalat. Ezenfelül a Kis-Balatonba 250 ezer ponty, illetve 100 ezer süllő és csuka került.

 

Egyet sem fogott, mégis tizenhárom ponty volt a haltartójában

Ellenőrzést tartottak a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége hivatásos halőrei – adta hírül az infostart.hu.

A március 25-i ellenőrzésnél az egyik csatornán horgászó férfi haltartójában a halőrök 13 (!) pontyot találtak, melyek összsúlya 28,75 kilogrammot tett ki.

Ez már csak azért is nagy probléma, mert azonos fajú nemes halból mindössze három darabot foghat ki és tarthat meg egy horgász, a férfi fogási naplóba viszont még az engedélyezett mennyiséget sem rögzítette – írja a szoljon.hu. A szabály az, hogy a bejegyzést a hal kifogását követően rögtön meg kell ejteni.

Ilyen esetekben a szövetség mindig megteszi a feljelentést a kormányhivatalnál, a horgász pedig ezzel a tettével több hónapra bukja az állami horgászjegyét és pénzbírságot fizethet – hangsúlyozta Donkó Péter, a KTVHESZ ügyvezető igazgatója.

„Szövetségünk a múlt évben mindegy 180 000 000 forint értékben 120 927 kiló halat telepített horgászvizeibe. Az értékesített területi jegyek árbevételének közel hetven százalékát fordítva a halállomány növelésére, jut bőven tehát hal a horgászainknak. Ezért is elfogadhatatlan számunkra azoknak a horgászoknak a hozzáállása, akik a megengedettnél több halat próbálnak hazavinni, illetve nem, vagy csökkentett súllyal írják be a fogási naplóba a fogást” – jegyezte meg Donkó Péter.

Borítókép: pixabay